Skip to content

Okolie

Krásy Liptova

Tak ako Liptovu nadelila do vienka príroda krásy na zemi, tak nešetrila ani pod ňou. Tunajšie jaskyne patria k najkrajším aj najviac navštevovaným. Podzemné krásy reprezentujú najvýraznejšie Demänovská jaskyňa slobodyDemänovská ľadová jaskyňa zase kombinuje sintrové a ľadové útvary na jednom mieste. Rodiny s deťmi si obľúbili aj Stanišovskú jaskyňu v Liptovskom Jáne, kde ich jaskyniari vybavia čelovými lampami a pútavo prevedú podzemnými krásami.

Aký by to bol Liptov bez halušiek, ovčieho syra a žinčice? Tie môžu návštevníci vyskúšať v mnohých salašoch a kolibách. Bohatú históriu a ťažký život tunajších ľudí reprezentujú liptovské skanzeny. Skanzen v Pribyline a obec Vlkolínec, ktorá je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Liptov

Bešeňová

Liptov a voda

V srdci regiónu Liptov je vodná nádrž Liptovská Mara, ktorá priam evokuje pobyt pri mori. Možnosť plavby výletnou loďou Mária. Okrem toho návštevníci na Liptove nájdu množstvo termálnych, minerálnych prameňov. K najznámejším lokalitám s prírodnými termálnymi prameňmi patrí Liptovský Ján. Na opačnej strane Liptova lákajú Kúpele Lúčky s liečivou vodou. Zábava aj relax je skvelá aj vo vodných parkoch. Tatralandia v Liptovskom Mikuláši ponúka množstvo tobogánov a bazénov s čírou, termálnou, aj slanou morskou vodou a vďaka Tropical Paradise s priehľadnou strechou si dovolenkári užijú leto a tropické teploty za každého počasia a dokonca aj surfovaciu vlnu. Bešeňová sa pýši najväčším množstvom bazénov, najdlhším toboganom, najväčším saunovým domom, ale aj bazénom s morskými vlnami. Obrovským lákadlom sú tunajšie saunové ceremoniály či už denné alebo aj nočné. Atraktívnej vody je na Liptove skutočne veľa aj vďaka tunajším divokým riekam.

Liptov je zaujímavý aj pre milovníkov cestnej cyklistiky, pretože výhľady sú tu nádherné.

Tipy na výlety

Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality patria:

  • Najväčšie horské a lyžiarske strediská na Slovensku: JASNÁ Nízke Tatry a Ružomberok – MALINÔ BRDO ski & bike
  • Najväčšie termálne parky: TATRALANDIA, Vodný park Bešeňová a AQUA-VITAL PARK Kúpele Lúčky
  • Štyri verejne prístupné JASKYNE: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa a Stanišovská jaskyňa
  • Dedinka VLKOLÍNEC zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
  • Do zoznamu múzeí a galérií patrí: Liptovské múzeum a Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Galéria P. M. Bohúňa a Galéria Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši.
  • Pre milovníkov histórie a mestského turizmu sú zaujímavými miestami najväčšie mestá regiónu – Liptovský Mikuláš, Ružomberok ,
  • Liptovský Hrádok

Oravský hrad

Malinô Brdo

Liptov a hory

Liptov obkolesujú hory zo všetkých strán – Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské vrchy a Veľká Fatra. Turistika v nich je zameraná skôr na stredne a menej fyzicky zdatných turistov a vďaka lanovkám na Chopok aj Malinô Brdo potom zvládajú výlety na hory aj najmenšie deti. Tunajšie hory sú rajom aj pre cyklistov.

Momentálne,  sa Liptov brázdi na horskom bicykli, hitom sú ale elektrobicykle.

Liptov ponúka zhruba 850 km značených cyklotrás, kde si podľa náročnosti každý nájde vhodný terén.

Tipy na výlet: Spoznaj.eu, Visitliptov.sk, slovenský cestovateľ.sk. turisticky.sk, Vitajte cyklisti!

Cyklistická trasa: úsek Ružomberok–> Biely Potok–> Liptovská Osada–> Korytnica a späť (celková vzdialenosť 46 km)

Ubytujte sa na Liptove a užite si krásne scenérie Chočských vrchov, Veľkej Fatry, Západných a Nízkych Tatier, stovky turistických chodníkov, cykloturistických trás, skvelé lyžiarske strediská, vodné parky, množstvo prírodných a kultúrnych pamiatok.

Bešeňová

Bešeňová 3km

Celoročne prístupné termálne kúpalisko s geotermálnou vodou vyvierajúcej z hĺbky 1987 m s teplotou 60,5 °C. Termálna voda priaznivo pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, má tiež pozitívne účinky na psychiku človeka a pomáha pri liečbe urologických problémov. Archeologické nálezy potvrdzujú, že blahodárne účinky termálnych prameňov z Bešeňovej využívali už starovekí Kelti. 

Lúčky 4km

Kúpele Lúčky sú to pravé miesto pre odpočinok, kde si môžete dopriať kúpeľné procedúry. Odporúčame vyskúšať liečivé minerálne vody, vonkajšie termálne bazény a obdivovať výhľad na čarovnú krajinu. Zážitok umocňuje Lúčanský vodopád, ktorý padá z 12 m travertínové terasy do malého jazierka v strede obce.

Kúpele Lúčky

Kalameny

Kalameny 4km

Na severnom okraji obce Kalameny sa nachádza termálny prameň s jazierkom s možnosťou celoročného bezplatného kúpania. Voda s teplotou okolo 33 °C v obdobnom zložení ako blízke Kúpele Lúčky pôsobia blahodárne na ľudský organizmus a využíva sa pri liečbe pohybového ústrojenstva, urologických a ženských problémov.

Bešeňovské travertíny 5km

Sú prírodný výtvor, ktorý sa nachádza na Liptove, v Žilinskom kraji pri obci Bešeňová. Objekt bol vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku v roku 1984. Tvoria ju štyri samostatné celky Červené terasy, travertínová skalka zvaná Kaplnka, pramenný travertínový kráter nad nivou Váhu tzv. Bazén, Biele terasy s odumretým travertínom a niekoľko solitérnych minerálnych prameňov.

Bešeňovské travertíny sú typom vápenca, ktorý vznikol vyzrážaním minerálnych, či termálnych prameňov bohatých na uhličitan vápenatý. Tieto pramene sú bohaté nielen na vápnik, ale aj horčík, železo a síru a dodávajú lokalite krásny živý lesk. Pri výveroch týchto prameňov sa vytvorili na ploche 3,18 hektára unikátne travertínové kopy, bochníky, kaskády a iné zaujímavé útvary sfarbené nevšednými farbami.

Mimoriadne pestro sfarbené sú živé Červené terasy. Železo z minerálnych prameňov má priamy vplyv na farebné tónovanie travertínu od takmer bielej cez žltú, pomarančovú až po rumelkovo červenú, prípadne hnedú. Najsýtejšie tóny červenej sú v blízkosti výveru minerálneho prameňa, vo väčšej vzdialenosti od neho blednú. V zime je obsah železa vyšší a povrchové vrstvy travertínu sú červenšie, v suchom lete je kaskáda najsvetlejšia. V 70. rokoch 20. storočia život Bielych terás ukončil hydrogeologický vrt. Na základe tohto zásahu zanikli minerálne pramene a ustala tvorba bieleho travertínu. Kaplnka sa nachádza na okraji kameňolomu a je z nej možnosť prezrieť si celý bešeňovský travertín.

Minerálna voda z bešeňovských travertínov je pitná. Má mierne železitú, ale príjemnú chuť. Prameň sa nachádza neďaleko známeho termálneho kúpaliska Bešeňová, vyviera v blízkosti červenkastej kamennej kopy nad železničnou traťou.

Travertíny

Liptovský hrad

Liptovský hrad 5km

Liptovský hrad je zrúcanina hradu na Liptove. Zvyšky niekdajšieho hradu stojí na vrchu Sestrč 1000 m n. m. v Chočských vrchoch. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Celý areál hradu je verejne prístupný. Vedie sem žlto značená trasa z obce Kalameny.

Poludnica 6km

Poludnica je vrch v Nízkych Tatrách. Leží nad Závažnou Porubou, južne od Liptovského Mikuláša. Poludnica (1549 m n.m.) ponúka turistom nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celý Liptov. Prejdite všetky najkrajšie miesta cez okružný turistický chodník. Trasa začína pred hotelom Ďumbier v obci Liptovský Ján. Alebo vyskúšajte výstup zo Závažnej Poruby, prípadne túru z Iľanova. Poludnica je dostupná celoročne.
Z vrchu Poludnice sa naskytne neopakovateľný výhľad na Liptovskú Maru, Západné a Vysoké Tatry. Nachádza sa tu tiež skalný výbežok, odkiaľ si spravíte legendárnu fotku z tatranským Kriváňom.

Vrch Poludnica

Liptovská Mara

Liptovská Mara 5km

Vodné dielo Liptovská Mara na rieke Váh je najväčšou priehradou na Slovensku. Vďaka rozlohe 22 km2 a maximálnej hĺbke 43 m si právom zaslúži prívlastok Liptovské more. Nádherné okolie s panorámou Vysokých Tatier je ideálne k romantickým prechádzkam, športovým aktivitám alebo vyhliadkové plavbe.

Čereňova skala 7km

Skvelý tip na nenáročnú turistiku s úchvatným výhľadom na vodné dielo Liptovská Mara. Výstup na skalu začína v obci Liptovská Anna.

Čereňova skala

Havránok

Archeoskanzen Havránok 7km

Havránok je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Je to archeologické múzeum v prírode s rekonštrukciami keltských stavieb s výhľadom na Liptov.

Malinô Brdo 10km

V stredisku je k dispozícii 12 km zjazdových tratí. Okolie Malina Brda ponúka výborné možnosti pre bežecké lyžovanie, turistiku a skialpinizmus. Nájdete tu tiež príjemnou vodnú nádrž, kde sa môžete vykúpať či zabaviť rôznymi aktivitami. Medzi atraktívne turistické výlety patrí návšteva drevenej obce Vlkolínec, pešia prechádzka okolo Sidorova a skialpinistický či bežkársky, cyklistický prechod na Smrekovicu.

Malinô Brdo

Likava

Hrad Likava 12km

Kráľovský strážny hrad, ktorý od konca 14. storočia dostávali liptovskí župani. Počas svojej existencie bol sídlom hradného panstva, ktoré spravovalo mestečká a dediny veľkej časti stredného Liptova. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie, palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Hrad sa nachádza na trase červenej turistickej značky, ktorá vedie z Ružomberka a Likavky na Veľký Choč.

Villa Betula 12km

Rezort ponúka detské ihrisko pre deti a na mieste sú aj jazdy na koni, lezecké rámy, krajinná cesta pre vozíky, trampolíny, skákací hrad, hojdačky a farma so zvieratami. Hostia sa môžu tešiť aj na rad zimných zariadení, ako sú detské lyžiarske vleky, snowtubing, umelý sneh, umelé osvetlenie.

Villa Betula

Svätý Kríž

Artikulárny drevený kostol Svätý Kríž 13km

V dedinke Svätý Kríž stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe. Kostol bol pôvodne postavený v Paludzi. Presťahovanie začalo v roku 1974 a slávnostná posviacka zrekonštruovaného kostola bola 22.08.1982.  Pôvodný vzhľad si na Slovensku zachovalo iba päť artikulárnych kostolov, ktoré sú svedkami čias reformácie.

Predná Magura 13km

Predná Magura (1171 m n. m.) ponúka parádny výhľad do Liptovskej kotliny, na blízku zalesnenú Ľupčiansku Maguru, hlavný hrebeň Nízkych Tatier či nízkotatranský Salatín. Ideálna trasa pre menšie deti či menej zdatných turistov. Bezplatné parkovanie je možné v obci alebo pri spomínanom vodojeme.

Predná Magura

Prosiecka dolina

Prosiecka dolina 14km

Prosiecka dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku, najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Medzi najväčšie lákadlá Prosieckej doliny patrí vodopád Červené piesky v závere doliny. V Prosieckej doline sa nachádzajú drevené mostíky, kovové rebríky a reťaze.

U dobrého pastiera 14km

Dedinka U dobrého pastiera sa rozprestiera v nádhernej Čutkovskej doline. Precízne ladené drevené stavby a koncepčne vyberaný účel ich využitia vytvárajú príjemné prostredie pre oddych v duchu starej tradičnej drevenej dediny.

U dobrého pastiera

Salaš Krajinka

Salaš Krajinka 16km

Dedinka Vlkolínec, zapadnutá v klinu Veľkej Fatry, je slovenským unikátom na zozname UNESCO. Doteraz tu žijú v pôvodných dreveniciach tri desiatky stálych obyvateľov, ktorí cez denné návštevy turistov s fotoaparátmi chodia po vodu k potoku, pretekajúcemu celou dedinou.

Tatralandia 19km

Počas letnej sezóny si na svoje prídu malí aj veľkí v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou. Nudiť sa určite nebudete vďaka tobogánom a šmýkačkám, atrakciám, celodennému programu s animačným tímom či letným eventom. Pri nepriaznivom počasí sa stretneme pod priehľadnou strechou celoročnej haly Tropical Paradise, kde teplota neklesá pod 30 °C. A cez špeciálnu fóliu strechy Tropical Paradise sa môžete opaľovať celý rok, v lete či v zime.

Tatralandia

ZOO Kontakt

ZOO Kontakt 19km

Kontaktné ZOO je zoologická záhrada v blízkosti aquaparku Tatralandia. Od ostatných ZOO sa líši tým, že určitá zvieratá si môžete pohladiť, nakŕmiť krmivom kúpeným pri pokladni, vyfotografovať alebo sa zabaviť jazdou na koňoch a poníkoch.

Kvačianska dolina 19km

Je výborným miestom pre výlet spojený s poznávaním histórie Liptova. Z nádhernej Kvačianskej doliny sa po 3 km chôdze z údolia so strmými vápencovými skalami dostanete do Kotliny Oblazy, kde je možné si pozrieť dva drevené vodné mlyny s funkčným vodným kolesom a pamiatky ľudového staviteľstva z počiatku 19. storočia.

Kvačianska dolina

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa 23km

Národná prírodná pamiatka Demänovská jaskyňa je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Žije v nej 10 druhov netopierov. Jaskyňa slobody je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Jej jedinečná kvapľová výzdoba ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe.

Liptovský Ján 25km

Obec Liptovský Ján je rekreačná oblasť s výskytom termálnych a minerálnych prameňov. Sú studené i teplé s teplotou 14,8 – 29,4 °C. Liečivá sila miestnych prameňov je známa už od 14. storočia. Na juhu obce vedľa prameňa Teplica, sa nachádza malý prírodný kráter s priľahlým bazénikom, ktorému tu nikto nepovie inak ako Kaďa. V kráteri vyviera termálna voda bohatá na minerály, ktorá má preukázateľné liečivé účinky, lieči kožné choroby, choroby pohybového ústrojenstva, látkovej výmeny, ženské, nervové, ale aj choroby srdca a ciev.

Liptovský Ján

Chopok – Jasná

Chopok - Jasná 30km

Jasná Nízke Tatry je najväčšie stredisko na Slovensku, má vhodné podmienky pre klasické lyžovanie, snowboarding, skialpinistov, freeride a bežecké lyžovanie. V lete je v stredisku najväčším lákadlom nádherná príroda Nízkych Tatier. V poslednom čase je stredisko vyhľadávané nie len kvôli turistike a lanovkám, ale aj vďaka svojmu, na Slovensku i v okolitých krajinách jedinečnému BikeParku.